Bramborový květ Vysočiny

Na Bramborářských dnech, o nichž jsme již informovali v minulém vydání Zemědělce, se nesetkávají pouze pěstitelé brambor, aby na pátečním semináři řešili své odborné problémy. Bramborám patří v sobotu dopoledne, letos to bylo 18. října, také havlíčkobrodské náměstí. K vidění je zde výstavka hlíz, odborníci zde poskytují poradenství, nakoupit je možné jak konzumní a sadbové brambory, tak i potřeby pro pěstitele a zahrádkáře.

Program Bramborářských dnů je rok od roku pestřejší a letos, stejně jako loni, jim ve čtvrtek předchází odborná soutěž nazvaná Bramborový květ Vysočiny. Tato soutěž je určena pro studenty středních zemědělských škol a letos se jí zúčastnilo devět dvoučlenných týmů ze škol z celé České republiky. Týmy se utkaly v několika disciplínách. Jsou jimi například odborný test zaměřený na bramborářství, dále práce s počítačem či tzv. poznávačka. V jedné z disciplín soutěžící dokazují i své kulinářské schopnosti při přípravě pokrmu z brambor. Letos 16 chlapců a dvě dívky vařily chlupaté knedlíky.
Výsledky soutěže oficiálně vyhlásily pořadatelé soutěže Střední zemědělská škola v Havlíčkově Brodě a Výzkumný ústav bramborářský, s. r. o., Havlíčkův Brod na semináři v pátek 17. října. Vítězem se stal Martin Zdvořák ze zemědělské školy v Klatovech, druhé místo patří Františku Tulisovi ze školy v Bystřici pod Pernštýnem, třetí příčka patří Heleně Svačinové z pořádají havlíčkobrodské zemědělské školy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *