Advent na zemědělské škole

V Opavě proběhl již podeváté Advent na zemědělské škole. Tato akce se stala tradiční událostí v předvánoční Opavě popularitou srovnatelná s vánočními trhy a vánočním stromem na opavském Dolním náměstí. Škola vznikla v roce 1920 a jako tradiční zemědělská škola funguje dodnes, sídlí v neklasicistní budově.

Škola má obory zaměřené na zemědělství, zahradnictví, ekologii a přírodovědné předměty s důrazem na biologii, chemii a fyziku. V tomto komplexu a v sousedství se Školním statkem a podnikem OSEVA vývoj a výzkum s. r. o. tak patří k nejucelenějším vzdělávacím zařízením ve svém oboru v České republice. Také díky spolupráci školy s mnoha zaměstnavateli a univerzitami a pořádání akcí jako je například „Advent na zemědělce“, je o studium na škole velký zájem. Její kapacita 610 žáků je zcela naplněná. Samotná adventní akce již probíhá devátým rokem a každoročně ji navštíví přes 10 000 návštěvníků.

Návštěvník nejprve spatřil rozsáhlý reprezentativní parkový areál okolo školy pěkně upravený díky péči studentů a jejich učitelů. Prošel parkem po cestičkách s vánočně ozdobenými smrčky a vstoupil po širokém schodišti do hlavní budovy školy, kde ho ve vstupním vestibulu uvítala cimbálová muzika Kubalovci. Předvánoční čas je již tradičně spojen s nadpřirozenými bytostmi, ty proto nemohly chybět. V přízemí byl umístěn živý betlém s Jezulátkem a v prvním patře znázorněno biblické stvoření světa. V druhém patře bylo peklo s Luciferem a houfem půvabných čertic. Zvědavý návštěvník byl zpravidla poznamenán na obličeji černým čertovským znamením. Nechybělo nebe se zástupem andělů a svatý Mikuláš rozdávající dětem bonbóny, vše v podání studentů zdejší školy. Všechny nadpřirozené bytosti byly laskavé a přívětivé, malé děti se jich proto vůbec nebály. V aule po oba dny vystupovaly různé pěvecké a taneční skupiny nejčastěji ze spolupracujících základních a středních škol z Opavy a okolí. Všechny třídy v hlavní budově a dílnách odborného výcviku byly využity pro nějaké aktivity od výtvarných dílen přes výstavy výrobků a aranžmá studentů a žáků až po prodejní stánky s výrobky typickými pro předvánoční čas. Výtvarně nadaní návštěvníci si mohli nazdobit perníček, vytvořit vánoční přání nebo vlastnoruční adventní věnec. Ani návštěvníci, kteří neměli dostatek výtvarného nadání a netroufali si proto něco vytvořit vlastními silami, nepřišli zkrátka. Ti si mohli koupit vánoční výrobky a aranžmá již hotové buď od profesionálních floristů, nebo studentů zahradnických oborů. Zájem byl velký, studenti zahradnického oboru pod vedením učitelů proto museli exponáty průběžně doplňovat. Zájem byl i různé výstavy, například keramiky ze školní dílny v Oticích. Děti ze spolupracujících základních škol soutěžily o nejpěkněji ozdobenou baňku. Byly to baňky na hodně velký vánoční strom, protože každá měla v průměru více než půl metru. Zvolit tu nejhezčí bylo hodně těžké, protože pěkné byly všechny. A považte, že jich celkově bylo 160, co baňka to originál. V centrální chodbě dílen odborného výcviku probíhala soutěž o nejlépe ozdobenou vánoční tabuli. Před budovou byl zookoutek s ovcemi a kozami, probíhalo vystoupení jezdeckého oddílu školy a k vidění byla i malá výstava moderní zemědělské techniky. Pátek byl zakončen slavnostním ohňostrojem a sobota pak ohňovou show.

Před budovou byly k dostání i přírodně chlazené speciality místních řezníků, včelařů a výrobců perníků. V tělocvičně pak byly stánky prodejců nabízejících různé vánoční zboží, mezi nimi i výrobky z chráněných dílen opavské Charity. Místním dvěma supermarketům v sousedství školy se v tyto dny nejspíše značně zvýšily tržby, protože na parkovištích před nimi to vypadalo chvílemi jako v době vrcholící předvánoční nákupní horečky.

Na Advent navázala další akce Setkání s vědci, připravovaná ve spolupráci zástupců zemědělské školy a pracovníků OSEVY vývoj a výzkum s. r. o. Zástupci osmi zemědělských výzkumných ústavů a univerzit předváděli exponáty a zajímavosti z jejich oborů výzkumné činnosti a formou diskuse u exponátů byly zájemcům z řad studentů a veřejnosti podány doplňkové informace. Cílem akce bylo ukázat, že zemědělský výzkum přináší mnoho zajímavých poznatků a produktů s významným uplatněním v praxi.

Jiří Havel, OSEVA vývoj a výzkum, provozovna Opava

Arnošt Klein, Masarykova střední škola zemědělská a VOŠ v Opavě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *